Zwierzęta w sklepach Aligator

Aleksandretta obrożna

Skąd nazwa "Aleksandretta obrożna"?

Aleksandretta jest średnim gatunkiem ptaka, z rodziny papugowatych. Przydomek "obrożna" gatunek ten zawdzięcza samcowi, któremu w okresie dojrzewania, na szyi tworzy się piękny ciemny pierścień – obroża z piór.

Czy jest to papuga, którą łatwo oswoić?

Aleksandrettę stosunkowo łatwo oswoić, jednak przede wszystkim musimy brać pod uwagę osobniki młode. Osobniki starsze, które nie miały wcześniej kontaktu z ludzmi, bywają płochliwe i bardzo nerwowe, mogą wyrządzić nawet krzywdę swoim masywnym dziobem. Aleksandretta, której stworzymy dobre warunki i poświęcimy jej wystarczającą ilość czasu, stanie się świetnym towarzyszem, potrafiącym powtarzać różne odgłosy, czy nawet pojedyncze krótkie słowa.

Jak rozpoznać młodego osobnika?

Jeżeli chcemy kupić osobnika młodego - musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na oczy ptaka i dziób. Młode ptaki mają oczy ciemne, z ledwie widoczną źrenicą, na dziobie natomiast znajdują się ciemne znaczenia.

Jakie wyposażenie klatki jest odpowiednie dla aleksandretty?

Podstawą jest klatka odpowiedniej wielkości – aleksandretta może mierzyć (wliczając długie pióra ogonowe) nawet do 45cm, więc klatka musi posiadać wymiary, które zagwarantują wygodne poruszanie się ptaka. Musimy także pamiętać, by naszą papugę jak najczęściej wypuszczać z klatki – nawet największa woliera nie zastąpi ptakowi naturalnego ruchu, który zażyje podczas lotu po naszych pomieszczeniach. W klatce musi znaleźć się kilka podstawowych rzeczy, takich jak karmidło, poidło i oczywiście żerdzie. Dobrze jest zaopatrzeć także papugę w elementy, na których będzie sobie tępiła pazurki i dziób (np. specjalne twarde nakładki na żerdzie, które dostaniemy w sklepie zoologicznym)

Czy aleksandretty występują tylko z zielonym odcieniem piór?

Zielona barwa upierzenia, to naturalny odcień piór tych ptaków. Dzięki takiemu odcieniowi, papugi w naturalnym środowisku bez problemu maskują się w koronach drzew. W niewoli natomiast powstało wiele innych odmian kolorystycznych aleksandrett np. : lutino (upierzenie czysto żółte, oczy czerwone, u samca obroża również czerwona), niebieska (upierzenie błękitne, czerwone oczy i czarna obroża u samca), albino (mutacja papugi niebieskiej i lutino, upierzenie śnieżnobiałe, czerwone oczy) oraz wiele innych.

Newsletter

Podaj proszę swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły