Aktualności

19.02.2019

Plusy Posiadania Psa...

Czy wiecie, że połowa Polaków ma w domu jakieś zwierzę, a 8 na 10 osób wybrało na swojego towarzysza właśnie psa?

Wiadomo nie od dziś, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka.

I choć przyjaźń ta jest bezinteresowna, jak mało która, płyną z niej obopólne korzyści. Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie są realne zalety posiadania psa?

 

1. Przyjaźń

Odpowiedź nasuwająca się w pierwszej kolejności brzmi: towarzystwo. Psi kompan jest wybawieniem zwłaszcza dla osób samotnych i starszych. Jest także wspaniałym towarzyszem zabaw dla nieco starszych dzieci. Posiadanie czworonoga podnosi poziom samooceny dziecka, pomaga mu w przyjemny sposób nauczyć się obowiązkowości i przede wszystkim niesie radość. U dorosłych posiadanie psa pomaga nawiązywać kontakty.  Kto choć raz był na spacerze z psem, wie, że nie sposób uniknąć pogawędki z innymi psiarzami, co może być miłym urozmaiceniem dnia i pomaga odnaleźć się w lokalnej społeczności, poznać sąsiadów.

2. Pełen relaks

Nie tylko spokojny sen działa relaksująco na właścicieli psów. Dowiedziono naukowo, że głaskanie psów uspokaja i obniża we krwi poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Kontakt fizyczny powoduje również wydzielanie się oksytocyny zwanej „hormonem więzi”, która nie tylko pomaga zwalczać stres, lecz także wyzwala pozytywne emocje oraz daje uczucie rozluźnienia. Jest również odpowiedzialna za przywiązanie, zarówno ludzi do ich czworonożnych przyjaciół, jak i psów do ich opiekunów.

3. Poczucie bezpieczeństwa

Spora część psów, poza towarzystwem, może zaoferować usługę pilnowania domu. Ich czułe uszy usłyszą najlżejszy nawet szmer. Pozwala to właścicielom spać spokojnie, a potencjalnych intruzów może odstraszyć już samo szczekanie. Nawet jeśli nasz pupil nie jest psem stróżującym, tylko słodkim kanapowcem, to z pewnością w obliczu zagrożenia narobi rabanu i zaalarmuje wszystkich wokoło.

4. Lekarstwo na całe zło

Psi przyjaciel jest nie tylko metaforycznie lekiem na całe zło. Dosłownie działa jak lekarstwo obniżające we krwi poziom cholesterolu oraz trójglicerydów. Kontakt z psem reguluje pracę serca oraz obniża ciśnienie krwi. Jeśli dołożymy do tego ruch na świeżym powietrzu, mamy receptę na zachowanie zdrowia i sprawności na dłużej!

Obecność psa w domu dodatkowo podnosi odporność na choroby, szczególnie na infekcje górnych dróg oddechowych. Naukowcy dowodzą, że dzieci wychowane w domach, w których były psy, rzadziej zapadały na astmę czy alergię.

 

5. Psi terapeuci

Wspomniane kojące właściwości dotyku mają zastosowanie także w terapii osób chorych, w tym chorych dzieci. Dotyk psiej sierści działa jak kompres rozgrzewający, pomagając w ćwiczeniach przykurczonych ścięgien dłoni. Pacjenci chętniej ćwiczą w towarzystwie psa niż samego terapeuty.

6. Ruch to zdrowie

Niezależnie od badań naukowców, posiadanie psa wymusza na nas zwiększenie aktywności poza domem. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia osobę, która przespaceruje dziennie 10 000 kroków, można już uznać za wysportowaną! Dystans ten wystarcza do zapewnienia dobrej kondycji i samopoczucia.

W dzisiejszych czasach zabawa z psem może być wspaniałą alternatywą do wirtualnego życia, które jest niebezpiecznie wciągające, szczególnie dla najmłodszych.

 

Newsletter

Podaj proszę swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły