Aktualności

28.02.2019

Drontal na odrobaczanie

Nawet najukochańsze futrzaki mają robaki


Wielu właścicieli zwierząt domowych uważa, że nie ma takiej możliwości, aby ich zwierzak miał robaki. Niestety prawda jest taka, że bez względu na to, jakiej rasy jest zwierzak oraz ile czasu spędza na dworze, każdy pies i kot narażony jest na inwazję pasożytniczą. Każdy zwierzak przynajmniej raz w ciągu swojego życia staje się żywicielem jednego z pasożytów wewnętrznych - niezależnie od tego, jak bardzo wydaje się nam, że o niego dbamy.

Według badań, między innymi Polskiej Akademii Nauk, aż 60% środowiska skażone jest inwazyjnymi formami pasożytów – można więc powiedzieć, że co drugi trawnik jest siedliskiem pasożytów, które zagrażają naszym zwierzakom. Nawet niewinna zabawa może się więc zakończyć zarażeniem. Dlatego też tak ważne jest regularne odrobaczanie naszych pupili i wiedza na temat czyhających na nie zagrożeń. Niektóre z pasożytów mogą bowiem doprowadzić do niedokrwistości, a nawet śmierci naszego pupila.

Na jakie pasożyty narażone są nasze zwierzaki?

Wśród pasożytów wewnętrznych możemy wymienić:

Pierwotniaki – m.in. Babesia spp., Giardia intestinalis, Toxoplasma gondii;
Nicienie, m.in. toxocara canis, toxocara cati, a więc glisty psów i kotów, włosogłówka, nicień sercowy i podskórny,
Tasiemce, m.in. bąblowiec wielojamowy i jednojamowy, tasiemiec psi,
Warto również pamiętać, że niektóre z tasiemców oraz nicieni mogą przenieść się na człowieka. W takim przypadku pasożyt może wywoływać poważne choroby, do których zaliczamy między innymi torbiele bąblowcowe, toksokarozę oczną czy też zespół larwy wędrującej.

Profilaktyka

Podstawą profilaktyki w przypadku pasożytów wewnętrznych jest odrobaczanie. Częstotliwość odrobaczania uzależniona jest od wielu czynników, takich jak wiek zwierzaka, sposób jego żywienia, sposobu spędzania czasu na dworze. Młode zwierzaki odrobacza się kilkukrotnie – należy tu pamiętać, że wraz z pierwszym odrobaczeniem konieczne jest odrobaczenie również karmiących suk i kotek. Starsze zwierzęta odrobacza się jedynie w przypadku wykrycia pasożytów – dotyczy to jednak tylko zwierzaków u których regularnie przeprowadzane są badania kału. W przeciwnym przypadku odrobaczanie powinno być przeprowadzane cztery razy w roku.

Newsletter

Podaj proszę swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły