Aktualności

06.04.2019

NADWAGA U PSA i KOTA.. Miłość czy choroba

Jak się rodzi otyłość u psa i kota, czyli przez żołądek do serca

 

Dla wielu właścicieli szczęśliwe zwierzę to takie, które ma duży apetyt i mogłoby jeść bezustannie. Okazuje się, że często główną przyczyną otyłości u kota i psa są właśnie takie błędne stereotypy tkwiące w głowach ich właścicieli. Zwierzęta często domagają się naszej uwagi i to niekoniecznie dlatego, że są głodne. Kiedy właściciel wraca do domu po całym dniu pracy, podaje zwierzęciu smakołyk, chcąc zrekompensować mu długą nieobecność. Wierzy, że jest to najwłaściwszy sposób wynagrodzenia długiej rozłąki.

 

 Tego typu postępowanie sprawia, że powrót właściciela zaczyna kojarzyć się zwierzęciu z jedzeniem. Wyrabia to nawyk domagania się o smakołyk za każdym razem, gdy właściciel wraca do domu. To pierwszy krok do rozwoju nadwagi u psa i kota. Musimy wiedzieć, że nie jest to najlepszy sposób okazania zwierzęciu zainteresowania. Spacer czy zabawa to inne, znacznie lepsze metody zacieśniania więzi pomiędzy właścicielem a jego zwierzęciem.

Gruby kot, a może tylko puszysty?
Właściciele kotów często usprawiedliwiają wygląd swoich podopiecznych obfitym futrem. W takiej sytuacji, by rozwiać wszelkie wątpliwości, warto zważyć zwierzę. Wskazanie na wadze stanowi niepodważalny argument i dowód na zbyt wysoką wagę pupila. Podobnie rzecz ma się w przypadku psów. Często właściciele nie dostrzegają nadwagi u swojego zwierzęcia.

Gruby pies, czy tylko „grube kości”?
I w tym przypadku rozwiązaniem jest zważenie psa i porównanie wyniku z tabelą wzorca danej rasy. Konieczna jest także ocena kondycji ciała (ang. BCS), która może stanowić wstęp do rozmowy o otyłości i konieczności odchudzenia czworonoga. Niestety wiele właścicieli psów i kotów twierdzi, że kilka zbędnych kilogramów świadczy o tym, że zwierzę jest naprawdę szczęśliwe. Warto jak najszybciej uświadomić im błędność tego stwierdzenia.

Jak odchudzamy?

   OBESITY to dieta, w której wysoki stosunek białka do kalorii pomaga utrzymać beztłuszczową masę ciała, a przy tym zwiększyć utratę masy tłuszczowej. Dodatkowo zwiększona zawartość włókna zapewnia zwierzakowi dłuższe uczucie sytości i pozwala stopniowo zmniejszyć ilość spożywanej przez niego karmy. Dieta zawiera bardzo mało tłuszczu, a to pozwala, przy odpowiednim treningu, na znaczną utratę masy ciała.

Obniżona zawartość tłuszczów
Dodatkowy błonnik
Obniżona zawartość kalorii
Dodatkowa L-karnityna
Niskie stężenie cukrów i skrobi
Wysoka jakość białka w celu uniknięcia utraty masy mięśniowej

A co jeśli to nie działa?

Nadwaga lub otyłość u zwierząt to często objaw chorób ogólnoustrojowych, takich jak:

  • niedoczynność tarczycy,
  • choroba Cushinga,
  • choroby w obrębie mózgu i podwzgórza.
  • Najczęstsze stany fizjologiczne objawiające się powiększeniem jamy brzusznej (czyli tak zwanym dużym brzuchem) to:
  • wodobrzusze,
  • guzy w obrębie narządów wewnętrznych jamy brzusznej,
  • powiększenie się narządów wewnętrznych jamy brzusznej,
  • ciąża.

Nie lekceważ więc objawów otyłości u zwierzaka. Być może dzieje się z nim coś złego. 

     Powyższe przykłady chorób pokazują, że stwierdzenie, iż u podstaw otyłości może leżeć choroba, jest nadal aktualne. Dlatego też tak ważne są regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym! Specjalista nie tylko wykluczy możliwe choroby leżące u podstawy otyłości i wdroży odpowiednie leczenie, ale też zakwalifikuje psa do nadwagi lub do otyłości, zważy go i oceni jego kondycję w skali BCS, pomoże w wyborze diety i dostosuje odpowiednią aktywność fizyczną. 

 

Newsletter

Podaj proszę swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły