Aktualności

18.06.2021

Jak dbać o psa podczas upałów?

Wysokie temperatury i silne słońce bywają niebezpieczne dla zdrowia i życia domowych czworonogów. Jak uchronić psa przed udarem cieplnym?

Dlaczego psy są tak wrażliwe na upały?

U ludzi najważniejszym sposobem na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała podczas wysokich tempertur jest pocenie się. Gruczoły potowe rozmieszczone są na całej naszej skórze, dzięki czemu mechanizm ten jest niezwykle wydajny i zapobiega przegrzaniu się organizmu. Psy niestety nie mogą korzystać z tego sposobu – gruczoły potowe znajdują się u nich wyłącznie na opuszkach łap. By schłodzić swój organizm czworonogi wykorzystują głównie ziajanie, które jednak nie zawsze jest wystarczające podczas upałów. Zadbana, wyczesana z martwego podszerstka sierść również tylko w niewielkim stopniu izoluje ciało psa od wysokich temperatur otoczenia. Dlatego psy są tak bardzo wrażliwe na letnie upały i są znacznie bardziej niż ludzie narażone na udar cieplny.

Jak rozpoznać udar cieplny u psa?

Udar cieplny, określany inaczej porażeniem cieplnym, jest skutkiem przegrzania organizmu. Nadmierne podwyższenie temperatury wewnątrz ciała powoduje między innymi uszkodzenie błon komórkowych . Jest to stan, który może doprowadzić do śmierci psa, jeśli w porę nie udzieli mu się odpowiedniej pomocy. Ważne jest więc, by każdy opiekun czworonoga potrafił rozpoznać pierwsze objawy udaru cieplnego i natychmiast zabrał go do weterynarza, gdy zaobserwuje je u swojego pupila:

  • nadmierne ziajanie, często połączone ze ślinotokiem
  • ciemnoczerwony kolor dziąseł i języka
  • przyspieszone bicie serca
  • wymioty lub biegunka
  • dezorientacja, utrata przytomności
  • drgawki całego ciała lub jego części.

Na przegrzanie organizmu narażone są przede wszystkim rasy brachycefaliczne, których skrócony pysk nie pozwala na efektywne ziajanie. Bardziej wrażliwe na wysokie temperatury mogą być również szczeniaki, psy starsze, z nadwagą i obdarzone gęstą czarną sierścią.

Jak dbać o psa podczas upałów?

By uniknąć nadmiernego przegrzania organizmu u psa, należy przede wszystkim unikać długich spacerów, gdy temperatura otoczenia przekracza 25 stopni. Podczas upałów na intensywny spacer najbezpieczniej jest zabierać czworonoga wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, kiedy robi się chłodniej. Jeśli jednak musimy wyjść z psiakiem w środku dnia, pamiętajmy o zabraniu ze sobą wody dla zwierzaka i często mu ją proponujmy. Przy wysokiej temperaturze nie powinniśmy prowokować psa do intensywnej aktywności – biegania za piłką, szaleństw z innymi psami czy uczestniczenia w wycieczce rowerowej. Zabieranie psa nana miejski spacer czy plażę, na której nie ma cienia, także nie jest dobrym pomysłem podczas upałów. W upalne dni warto natomiast pozwolić psu brodzić, a nawet zamoczyć się w jeziorze czy kałuży, gdyż parująca z psiej skóry woda przyniesie mu ulgę i pozwoli na schłodzenie organizmu. Nie należy jednak wrzucać psa do wody – tak nagłe, silne ochłodzenie może spowodować szok u zwierzaka.

Czworonogom przebywającym w ogrodzie powinniśmy zapewnić schronienie od słońca, na przykład w formie wiaty lub dostępu do zacienionego ganku czy chłodnego garażu. Podczas upałów każdy psiak powinien mieć także stały dostęp do czystej wody. Doskonałym sposobem na zadbanie o psa podczas upałów jest postawienie w ogrodzie basenu z wodą. W tym celu sprawdzają sie najlepiej plastikowe piaskownice dla dzieci, które są trwałe i odporne na psie pazury.

Podczas upałów warto także dobrze wyczesać psa, by usunąć z niego martwy podszerstek – dzięki temu jego sierść będzie stanowić dodatkową ochronę przed wysokimi temperaturami. Nie należy jednak golić czworonoga, gdyż odsłonięta w ten sposób skóra jest bardziej podatna na nagrzewanie się od słońca.

Akcesoria które mogą pomagać w czasie upałów naszym pupilom:

Mata chłodząca

Wspomaga regulację wewnętrznej temperatury ciała pupila. Można ją stosować bezpośrednio na ziemi, ale także w legowisku czy na fotelu samochodu. Chłodzi przez kilka godzin bez konieczności podłączanie jej do źródła energii czy wody. Wystarczy, że pies się na niej położy. Jest łatwa w utrzymaniu czystości. Jest wielorazowego użytku, można ją przemywać szmatką kiedy się zabrudzi. Jest dostępna w wielu rozmiarach.

Obroża chłodząca

Efekt chłodzenia utrzymuje się do trzech dni. Obroża posiada specjalny żelowy wkład, który zatrzymuje wodę. Jest ona stopniowo uwalniania przez parowanie, co daje efekt chłodzenia.

Obrożę należy zamoczyć w zimnej wodzie i delikatnie wycisnąć. Długość czasu namaczania zależy od wielkości obroży i jest podana na etykiecie. Na rynku jest wiele rozmiarów i modeli w wielu kolorach.

Kamizelka chłodząca

Świetne rozwiązanie dla psów, które muszą wyjść na spacer w upalne dni, psów sportowych i seniorów, które gorzej znoszą wysokie temperatury. Produkt należy namoczyć wcześniej w zimnej wodzie, delikatnie wykręcić i założyć psu.

Kamizelki są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach. Większość z nich jest zapinana na rzepy i nie posiada metalowych elementów, jakie po kontakcie z wodą mogłyby ulec korozji lub posiada metalowe elementy powleczone materiałem chroniącym przed działaniem wody. Dzięki temu taka kamizelka może służyć przez lata.

Można jej używać wielokrotnie po schłodzeniu w wodzie lub po prostu polać ją zimną wodą z butelki na spacerze, kiedy wyschnie. Mechanizm chłodzenia jest oparty na parowaniu.

Chłodzące legowisko

To w zasadzie 2 w 1, czyli mata chłodząca i legowisko w jednym. Element chłodzący można wyjąć z legowiska by je przemyć, ale nie trzeba go podłączać do prądu ani namaczać, aby działał. Mechanizm chłodzenia uaktywnia się, kiedy pies obciąży ją swoim ciałem, czyli po prostu się na niej położy. Legowisko chłodzi przez kilka godzin, jest wielokrotnego użytku.

Jest wykonane z materiału odpornego na uszkodzenia i zabrudzenia. Większość legowisk i mat chłodzących można prać w pralce.

Basen dla psa

To spełnienie marzeń wszystkich psów, które lubią mieć kontakt z wodą. Basen przeznaczony dla psów ma wzmocnione boki i dno, dzięki czemu nawet ostre pazury mogą okazać się niewystarczające do przebicia jego struktury. Jest stabilny, ale też jednocześnie elastyczny, dzięki czemu pies może z łatwością do niego wchodzić i wychodzić, kiedy ma ochotę. Basen ma gładką powierzchnię, którą można łatwo wyczyścić.


Źródło: www.fiprex.pl

Newsletter

Podaj proszę swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły