Aktualności

Jun 8, 2017

Gupik pawie oczko - czy znamy go na pewno?

Pawie oczko - najczęściej nazywany gupikiem - to jeden z bardziej znanych i rozpoznawanych gatunków rybki akwariowej. Jednak czy znamy go naprawdę dobrze? Przedstawimy kilka ciekawych faktów dotyczących gupika.

 

Zacznijmy od tego, ze gupiki należą do rodziny piękniczkowatych. A więc najbliżej spokrewnione są z nimi np. molinezje, które zaliczamy do tego samego rodzaju. 

Skąd nazwa "gupik"(z ang. guppy)?

Pochodzi od nazwiska duchownego Johna Guppy"ego, który jako jeden z pierwszych sprowadził ten gatunek do Europy.

Pochodzenie gupika?

Ojczyzna gupika to Meksyk i Ameryka Środkowa, oraz północna część Ameryki Południowej, zapewne aż po północne dopływy Amazonki oraz pobliskie wyspy, m.in.Barbados i Trynidad. Gupiki zostały wprowadzone sztucznie do innych części świata, aby zwalczyć komary przenoszące malarię, dzięki czemu zaaklimatyzowały się w wielu rejonach klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego. 

W co powinniśmy zaopatrzyć zbiornik z gupikami?

Jak wszystkie ryby jajożyworodne gupik pawie oczko ma dosyć obfitą przemianę materii, co wpływa zapewne na dobry wzrost roślin, ale wymaga także zamontowania w akwarium wydajnego systemu filtracji (fizycznej, chemicznej i biologicznej), a także regularnych podmian wody oraz cyklicznego odmulania dna. Akwarium powinno być gęsto zarośnięte, zwłaszcza w rogach i wzdłuż tylnej ściany, przy czym dobór roślin nie odgrywa decydującej roli.

Utarło się, że gupik jest jedną z bardziej wytrzymałych ryb. Jednak na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Bardzo groźne dla gupika bywają skoki temperatur (dla wszystkich ryb) – jakiekolwiek zmiany, nawet kilkustopniowe, powinny następować powoli. Wahania temperatury w zbiorniku mogą znacznie osłabić organizm rybki, jak i doprowadzić do poważnych chorób. Chłodniejsza woda powoduje także utratę kolorytu rybek.Wskazana jest woda najlepiej twarda, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym (podobnie jak dla większości ryb żyworodnych). Dobrze znoszą słonawą wodę, można zaadoptować je nawet do morskiej.

Czy szybko doczekamy się potomstwa u gupików?

Gupiki są rybkami żyworodnymi. Rozmnażają się bardzo łatwo, a ich potomstwo jest liczne (do 100 sztuk). Na parę dni przed porodem brzuch samicy robi się trochę kanciasty, dotyczy to w szczególności dużych samic. Młode często rodzą się w nocy lub nad ranem. Narybek lubi przebywać przy powierzchni, zwłaszcza w kryjówkach. 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                    

 

 

 

 

 

 

 

Newsletter

Podaj swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły