Zwierzęta w sklepach Aligator

Gekon lamparci

Czy gekony się oswajają?

Gekon lamparci jest jednym z najpopularniejszych i najłagodniejszych gadów. Jego niezbyt wysoka cena, wymagania i odporność na błędy potencjalnego właściciela sprawia, że bardzo często to właśnie On staje się pierwszym gadem w hodowli amatorskiej.

gekon występowanie

Skąd pochodzi gekon lamparci?

W środowisku naturalnym gekon lamparci ma dość szeroki zakres występowania, od Turcji, poprzez Irak, Iran, Pakistan nawet do zachodnich Indii.

Jakie powinno być terrarium?

Z racji swojego występowania, czyli głównie półpustynne, trawiaste lub kamieniste części Azji, terrarium powinno być dość przestronne minimalne wymiary to 60x40x40. Wnętrze terrarium powinno być wyposażone w dużą ilość kryjówek i miseczkę w wodą. Jako ściółki używamy drewienek bukowych, kory lub piasku dla gadów.

Jakie powinno być oświetlenie?

Gekon lamparci pomimo swojej nocnej aktywności powinien mieć zamontowane zarówno oświetlenie UV A jak i UVB. Odpowiedniej mocy żarówki i świetlówki pomoże dobrać pracownik sklepu zoologicznego. W terrarium powinna panować temp. Do 40°C pod promiennikiem (źródło ciepła), do 25°C w miejscu najchłodniejszym.

Jak długo żyją?

Jest gadem długowiecznym zdarzały się osobniki, które dożywały 25lat! Rośnie dość długo w wieku 2-3lat osiąga długość ok 30cm.

Czy gekony potrzebują witamin?

Preparaty witaminowe, są konieczne. Sprzedawca pomoże dobrać odpowiedni kompleks witaminowy dla gadów. Witaminy podajemy 2 razy w tygodniu stosując się do zaleceń producenta.

A co z wapniem, czy musimy podawać ten suplement?

Tak, wapń podajemy podobnie jak witaminy co 3-4 dni. Pamiętajmy żeby wapń i witaminy podawać osobno, nie w jednym preparacie.

Czym żywić i jak karmić?

Podstawą diety są świerszcze, które powinny być podawane jako podstawa diety. Bardzo dobrym uzupełnieniem diety w białko jest szarańcza, podajemy ją jednak starszym osobnikom. Dodatkiem do diety są mączniki i drewnojady. Wymienione owady pokryte są chitynowym pancerzem, który jest słabo trawiony przez brodacze, dlatego dobrze jest podać je tuż po wylince. Nie mogą stanowić podstawy ich diety.

Ciekawostki

Gekon lamparci jest jedynym gekonem, który śpi z zamkniętymi oczami, ma ruchome powieki, które mu to umożliwiają. Jest również jedynym gekonem, który nie posiada przylg w łapkach, co za tym idzie nie wspina się jak inne gekony po płaskich powierzchniach.

Newsletter

Podaj swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły