Zwierzęta w sklepach Aligator

Kakadu różowa

Skąd pochodzi?

Zamieszkuje Australię i Tasmanię, a dokładnie lasy eukaliptusowe, sawanny, suche równiny, tereny rolnicze, ogrody i parki.
kakadu wystepowanie
źródło

Czy Kakadu można oswoić?

Jest to papuga łatwa do oswojenia. Bardzo dobrze znosi obecność ludzi i szybko przystosowuje się do nowych warunków hodowlanych. Nie jest wymagająca, wyjątkowo przyjazna i dość łatwo przywiązuje się do opiekuna. Bywa, że niektóre osobniki potrafią nauczyć się nawet kilkunastu słów.

Jak długo żyją?

Przeciętna długość życia ptaka to około 40 lat. Długość ta zależna jest od warunków hodowlanych.

Jak rozróżnić płeć?

Młode osobniki są bardziej matowe niż rodzice, czubek głowy i pierś są koloru szarego natomiast dorosłe ptaki mają już takie same ubarwienie piór i taka samą budowę ciała. Jedynie starsze samce maja ciemnobrązową tęczówkę zaś samica czerwoną lub czerwonobrązową. Najlepszym sposobem rozróżnienia płci jest przeprowadzenie badania DNA.
Jak je hodować i jakie zapewnić warunki? Kakadu różowa hodowana w niewoli jest odporna i ma małe wymagania. Można ją trzymać w dużej klatce, wolierach pokojowych czy też w sezonie letnim w wolierach ogrodowych pamiętając o zapewnieniu schronienia przed palącym słońcem i silnym wiatrem. Większość oswojonych osobników można puszczać wolno aby latały po pokoju czy mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, aby na noc zamykać je w klatce. Papugi cieszą się opinią ptaka głośnego , głos ma dwugłoskowy, metaliczny, chropowaty i wysoki.

Jak żywić?

W niewoli oprócz mieszanek dostępnych w sklepach zoologicznych możemy podawać nasiona słonecznika z dodatkiem konopi, łuskanego owsa, orzechów piniowych i ziemnych. Uwielbiają migdały, kanar, kukurydzę i kolby kukurydziane, skiełkowane ziarna zbóż a w szczególności owies i śrutę owsianą. Regularnie powinny także otrzymywać zielone liście szpinaku, gwiazdnicy, mniszka pospolitego a także kwiaty koniczyny, gałązki drzew owocowych z młodymi pędami, świeże owoce (jabłko, banan). W okresie późno jesiennym możemy podawać im dojrzałą jarzębinę.

Higiena

Niektóre osobniki zażywają kąpieli słonecznych jak i kąpieli wodnej.W warunkach domowych możemy umożliwić im to wstawiając do klatki bądź woliery basen z letnią wodą. Przy hodowli tej pięknej papugi trzeba pamiętać również o cyklicznych pierzeniach (zmiana upierzenia ).W tym okresie trzeba zapewnić im odpowiednią dietę z dodatkiem witamin i mikroelementów.

Newsletter

Podaj swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły