Zwierzęta w sklepach Aligator

Papużka falista

Skąd pochodzą papużki faliste?

Pochodzą z Australii, gdzie żyją w parach tworzących ogromne stada. Do Europy trafiły w 1840 r. przywiezione przez brytyjskiego biologa Johna Goulda.

Ile żyje papużka falista ?

Ptaki te żyją 12-14 lat, jednak ile będzie żyła konkretna papużka zależy od takich czynników jak utrzymanie, pielęgnacja, żywienie.

Jak rozpoznać płeć i wiek papżki falistej?

Samica posiada brązową woskówkę (naskórek nad dziobem), im bardziej brązowa woskówka, tym papużka jest starsza.
Wskazówka: samica jest niebieska, i podobnie jak u samicy – im bardziej niebieska, tym ptak jest starszy.
Jeżeli papużka falista posiada różową lub jasno fioletową woskówkę, oznacza to, że jest jeszcze bardzo młoda.

Jak się zachowuje papużka falista?

Te małe ptaszki są bardzo żywotne, nieustannie buszują po klatce, wolierze. Każda nowa rzecz w ich otoczeniu musi zostać dokładnie zbadana. Nie są trudne do oswojenia. Najlepiej czują się w gromadkach. Pomagają sobie nawzajem w czyszczeniu upierzenia. Często dochodzi między nimi do „sporów”, na szczęście rzadko groźnych.

Jak duża powinna być klatka dla papużki falistej?

Żeby papużka dobrze się u nas czuła, powinniśmy zapewnić jej jak największą klatkę. Daje jej to psychiczny i fizyczny komfort. Minimalne wymiary klatki to:

  • długość 50 cm
  • szerokość 30 cm
  • 45 cm wyskość

Musimy jednak pamiętać o częstym wypuszczaniu naszego przyjaciela z klatki by mógł swobodnie latać po mieszkaniu. Pozwoli mu to zachować odpowiednią kondycję fizyczną.

Co jedzą papużki faliste?

Podstawę pożywienia powinna stanowić mieszanka ziaren takich jak : proso, kanar, proso senegalskie, proso japońskie, owies i niewielki dodatek nasion oleistych. Dla zapewnienia naszym ptakom prawidłowego rozwoju, musimy podawać także biały ser lub jajko, oraz wapń. Woda do picia powinna być codziennie wymieniana, co jakiś czas musimy dodać do niej kompleks witamin.

Czym wyścielamy klatkę dla papużki falistej?

Dno klatki papużki należy wysypać specjalnym piaskiem, dostępnym w sklepie zoologicznym. Ptaki połykają ziarenka piasku, gdyż pomaga im to rozcierać pokarm w żołądku. Ponadto w piasku przeznaczonym dla papużek znajdują się np. tłuczone muszle, będące świetnym źródłem wapnia.

Newsletter

Podaj swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły