Pochodzą z Australii, gdzie żyją w parach tworzących ogromne stada. Do Europy trafiły w 1840 r. przywiezione przez brytyjskiego biologa Johna Goulda.
Ptaki te żyją 12-14 lat, jednak ile będzie żyła konkretna papużka zależy od takich czynników jak utrzymanie, pielęgnacja, żywienie.
Samica posiada brązową woskówkę (naskórek nad dziobem), im bardziej brązowa woskówka, tym papużka jest starsza.
Wskazówka: samica jest niebieska, i podobnie jak u samicy – im bardziej niebieska, tym ptak jest starszy.
Jeżeli papużka falista posiada różową lub jasno fioletową woskówkę, oznacza to, że jest jeszcze bardzo młoda.
Te małe ptaszki są bardzo żywotne, nieustannie buszują po klatce, wolierze. Każda nowa rzecz w ich otoczeniu musi zostać dokładnie zbadana. Nie są trudne do oswojenia. Najlepiej czują się w gromadkach. Pomagają sobie nawzajem w czyszczeniu upierzenia. Często dochodzi między nimi do „sporów”, na szczęście rzadko groźnych.
Żeby papużka dobrze się u nas czuła, powinniśmy zapewnić jej jak największą klatkę. Daje jej to psychiczny i fizyczny komfort. Minimalne wymiary klatki to:
Musimy jednak pamiętać o częstym wypuszczaniu naszego przyjaciela z klatki by mógł swobodnie latać po mieszkaniu. Pozwoli mu to zachować odpowiednią kondycję fizyczną.
Podstawę pożywienia powinna stanowić mieszanka ziaren takich jak : proso, kanar, proso senegalskie, proso japońskie, owies i niewielki dodatek nasion oleistych. Dla zapewnienia naszym ptakom prawidłowego rozwoju, musimy podawać także biały ser lub jajko, oraz wapń. Woda do picia powinna być codziennie wymieniana, co jakiś czas musimy dodać do niej kompleks witamin.
Dno klatki papużki należy wysypać specjalnym piaskiem, dostępnym w sklepie zoologicznym. Ptaki połykają ziarenka piasku, gdyż pomaga im to rozcierać pokarm w żołądku. Ponadto w piasku przeznaczonym dla papużek znajdują się np. tłuczone muszle, będące świetnym źródłem wapnia.
Podaj swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.