Dzikie gatunki myszy zamieszkują praktycznie wszystkie kontynenty z wyjątkiem Anatarktydy. Udomowiono je w starożytnych Chinach a do Europy trafiły w połowie XIX w. z Japonii. Obecnie istnieje wiele odmian barwnych tego gatunku, nie występujących u dzikich myszy.
Myszki są bardzo ruchliwe i żywotne. Dlatego w klatce nie może zabraknąć kołowrotka ( ! uwaga : kołowrotek powinien mieć pełne ściany aby ogonki gryzoni się nie wkręcały ), drabinek, różnego rodzaju tuneli. Ponadto myszka potrzebuje domku, poidełka i miseczki na pokarm.
Myszki są zwierzątkami stadnymi, dobrze czują się w grupach, przy czym jeśli nie chcemy myszek rozmnażać, najlepiej hodować osobniki tej samej płci. W przypadku myszek najłatwiej „dogadują się” ze sobą samiczki.
Podstawę wyżywienia stanowią gotowe mieszanki ziaren dostępne w sklepie zoologicznym. Dietę powinno się wzbogacić w świeże warzywa, owoce, zioła oraz odrobinę białka pochodzenia zwierzęcego np. jaja, mięso. Do ścierania stale rosnących siekaczy niezbędne są kolby ziarnowe (oferowane w wielu smakach) a także kostka wapienna.
Długość życia myszki wynosi 2-3 lata pod warunkiem zapewnienia zwierzątku odpowiednich warunków bytowania.
Dno klatki wysypujemy odpylonymi trocinami (dostępne również ściółki zapachowe) i uzupełniamy siankiem bądź specjalną bawełną bo wyścielania legowiska /domku ( szczególnie dotyczy to myszek spodziewających się potomstwa).
Zachowaniem budzącym niepokój i wymagającym wizyty w gabinecie weterynaryjnym są m.in. apatia, odmowa przyjmowania pokarmów i/lub wody, ciężki oddech, trudności z poruszaniem się bądź utrzymaniem równowagi. Szybka reakcja zwiększa szansę na wyzdrowienie!
Podaj swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.