Zwierzęta w sklepach Aligator

Papużki nierozłączki

Skąd pochodzi nazwa „papużki nierozłączki”?

Ich nazwa (we wszystkich językach) pochodzi od zachowania samca i samicy dobranych w parę. Ptaszki czeszą się nawzajem, przytulają, zupełnie jak zakochana para. Nie jest jednak prawdą, że po śmierci jednego z partnerów drugi umiera z tęsknoty lub już nigdy nie łączy się z innym.

Jak zachowują się papużki nierozłączki?

Są bardzo ruchliwe – biegają po klatce, wspinają się po drabinkach i poszukują pokarmu. Wypuszczone z klatki penetrują otoczenie, zrzucają z półek przedmioty, towarzyszą właścicielowi. Nierozłączki bardzo lubią się kąpać, dlatego trzeba uważać, by papużki nie miały dostępu do kuchni i toalety (za basenik może posłużyć garnek z zupą lub rezerwuar z wodą).

Jak rozpoznać płeć u papużek nierozłączek?

Papużki nierozłączki z białym pierścieniem na szyi mają bardzo słabo zaznaczony dymorfizm płciowy (widoczne gołym okiem różnice między płciami). Gatunki nie posiadające białego pierścienia, zazwyczaj posiadają dodatkowe różnice pozwalające na rozróżnienie płci (zwykle jest to różnica w ubarwieniu głowy). Samica jest także nieco większa.

Jaka jest długość życia papużek nierozłączek?

Nierozłączki mogą dożyć 10 lat.

Jak odżywiają się papużki nierozłączki?

Są gatunkiem roślinożernym, ale od czasu do czasu wzbogacają swą dietę w niewielką ilość białka zwierzęcego. W naturze ich pożywienie stanowią głównie nasiona traw, prosem, zielonymi częściami roślin, owocami, rzadko owadami. Woda podawana papużkom powinna mieć temperaturę pokojową. Do tępienia dzioba świetnie nadają się kolby ziarnowe w różnych smakach a także kostka wapienna.

Co wchodzi w skład wyposażenia klatki dla papużek nierozłączek?

Oprócz tradycyjnych elementów wyposażenia takich jak poidełko i karmidełko, papużki potrzebują huśtawek, drabinek i drążków (na które nakładamy nasadki ścierne, dbające o higienę pazurków papużek) a także wanienki / basenika, w którym mogą się kąpać. Dno klatki powinien pokrywać specjalny piasek (dostępny w sklepie zoologicznym). Ptaki go połykają – pomaga on w trawieniu, zastępuje ptakom zęby.

Newsletter

Podaj swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły