Zwierzęta w sklepach Aligator

Fretka

Tchórzofretka czy fretka jest naszym towarzyszem domowym?

Fretka to udomowiona albinotyczna forma tchórza – drapieżnika z rodziny łasicowatych występujących w całej Europie i w północno - zachodniej Azji. Tchórzofretka jest efektem krzyżowań obu form wymienionych w jej nazwie, tj. tchórza i fretki. Dzisiaj pojęć fretka i tchórzofretka używa się wymiennie dla określenia tych samych udomowionych zwierząt futerkowych robiących coraz większą karierę domową.

Jakie rozmiary osiągają fretki?

Samiec: długość głowy i tułowia: 35-50cm, długość ogona: 13-19cm, masa ciała: 1000g do ponad 2000g. Samica: długość głowy i tułowia:30-40cm, długość ogona: 11-16cm, masa ciała: 500-1000g.

Jak długo żyją fretki?

Średnia długość życia fretki oscyluje pomiędzy 5-15 lat (średnio 8-12 lat). W środowisku naturalny żyją znacznie krócej. Czym karmimy fretkę? Dieta fretki powinna składać się w 80% mięsa (nie podajemy wieprzowiny) i w 20% z owoców i warzyw oraz z dodatków witaminowo-mineralnych. Nigdy nie podajemy żywności przyprawianej. Pamiętajmy również o stały dostępie świeżej wody dla fretki. Mięso: wołowe, królicze, drobiowe, dziczyzna, ryby morskie, Owoce: winogrona, owoce bzu czarnego, mandarynki, banany, jabłka, gruszki, wiśnie, truskawki, melony; Warzywa: ogórki sałatkowe, papryka, marchew, cukinia; Witaminy i składniki mineralne: pasta multiwitaminowa, podczas linienia i u suk karmiących samic preparat wapniowy, drożdże, tran, malt pasta.

Czy fretki wydzielają nieprzyjemny zapach?

Fretka, tak jak każde zwierzę wydziela swój własny zapach będący jej "identyfikatorem" wobec innych osobników. Zapach ten pochodzi od olejków ochronnych wydzielanych przez gruczoły na skórze zwierzątka. Zapach ten jest w normalnych warunkach, w pomieszczeniu, gdzie przebywa fretka, słabo wyczuwalny lub w ogóle niewyczuwalny dla człowieka. Sytuacja zmienia się w przypadku fretek w okresie rujki. U osobników wykastrowanych, a więc nie przechodzących rujki, intensyfikacja zapachu nie następuje. Należy pamiętać, że samo natężenie zapachu zależy nie tylko od samego zwierzątka, ale również od czystości, w jakiej jest utrzymywane zarówno ono samo jak i pomieszczenia, w których przebywa.

Czego potrzebują fretki w domu?

"Domową" fretkę należy trzymać w odpowiedniej dla niej klatce, należy pamiętać, że jest to zwierzątko bardzo ruchliwe, a więc klatka musi być odpowiednio duża o wymiarach minimum 150x80x60; - hamaków, legowisk, norek, - najlepiej takich gdzie mogłaby się ukryć; - kuwet, najlepiej dwóch: jedna do klatki a druga to pokoju; - miska i poidełko, najlepiej kulkowe; - transporter; - szelki i smycz pomocne w wyprowadzaniu fretki na spacery; - zabawki, np. tunele, wędki, piłeczki, drapaki, itp.; - rzeczy do pielęgnacji: szczotkę; szampon i odżywka dla fretki; ręcznik, którym go wysuszymy; cążki do pazurów - to konieczne, fretka nie ma jak sobie skrócić pazurków, więc sami o to dbamy.

Czy można trzymać fretkę z innymi zwierzętami w domu?

W zasadzie nie powinno się trzymać jednocześnie w domu fretki i jej potencjalnej ofiary m.in. gryzoni, królików, gadów a jeżeli ktoś już decyduje się na takie postępowanie, to trzeba zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa i dokładnie zabezpieczyć "ofiarę" przed dostępem fretki, a najlepiej trzymać w osobnych pomieszczeniach i tak, aby zwierzęta wzajemnie o sobie nie wiedziały. Nieco inaczej przedstawia się sprawa koegzystencji fretki z innymi drapieżnikami, takimi jak psy czy koty. Tu możliwość wzajemnej akceptacji i wspólnego zamieszkania jest generalnie regułą, aczkolwiek czasem występują problemy wynikające z charakteru i wychowania poszczególnych osobników. Fretki są specyficznymi domownikami.
Z jednej strony zwierzątka przemiłe i urocze, bardzo przywiązane do swoich opiekunów, wymagają od nich jednak ogromnej cierpliwości, zainteresowania i poświęcenia sporej ilości czasu.

Newsletter

Podaj swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły