Zwierzęta w sklepach Aligator

Szynszyla mała

Skąd pochodzi szynszyla?

Szynszyla mała pochodzi z ameryki Południowej. Obecnie na wolności szynszyle żyją w Parku Narodowym Szynszyli w Chile. Niegdyś ich całkiem spora populacja zamieszkiwała górzyste tereny Andów. Ich środowisko naturalne jest jałowe i suche. Dominują tam tereny skaliste i piaszczyste. Na wolności jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Jednak dzięki łatwej i szybkiej adaptacji zwierzęta te są hodowane w wielu różnych krajach.

Jak długo żyją szynszyle?

Jeśli chcemy zakupić szynszylę musimy się przygotować na to, że przy odpowiedniej opiece zwierzątko pomieszka z nami jakieś 10, 15 lat. Istnieją także przypadki 20 letnich osobników. Na wolności jednak rzadko dożywają 10 lat.

Czym się odżywia szynszyla?

Są to zwierzęta roślinożerne. Dobór pokarmu jest bardzo ważny, gdyż są to zwierzątka bardzo wrażliwe pod tym względem. Podstawą jest siano, najlepiej wzbogacone w jakieś zioła. Trzeba zwrócić uwagę aby w codziennej diecie były zachowane pewne proporcje. Dla tego nie warto oszczędzać na karmie, gdyż cena zawsze idzie w parze z jakością. Wysokiej jakości karmy zawierają dużo łatwo przyswajalnego włókna oraz niezbędne witaminy i minerały. Dietę pupila można urozmaicać w suszone warzywa i owoce. Wystrzegać należy się niezdrowych przysmaków takich jak orzechy, rodzynki oraz kandyzowane owoce.

Czy siano może być stosowane jako ściółka?

Absolutnie nie, dla tego, że nie wchłania ono moczu, pod wpływem wilgoci może rozwinąć się pleśń, a zwierzę podskubując takie sianko może się zatruć. Najlepszym rozwiązaniem są dobrze chłonne i niepylące granulaty (najlepiej kukurydziane), dzięki którym zachowamy w klatce wysoką higienę a także wpłynie to na komfort życia naszego pupila. Sianko najlepiej trzymać w paśniku tak, żeby szynszyla miała do niego stały dostęp.

Jak powinna wyglądać klatka dla szynszyla?

Przede wszystkim powinna być wysoka. Minimalne wymiary dla jednego osobnika to 60cm długości 40 cm szerokości i 70 cm wysokości, im większa tym lepiej. Taka klatka koniecznie powinna być wyposażona w drewniane półki, jakiś hamak do leżakowania, miseczkę ceramiczną bądź podwieszaną metalową, oraz poidełko najlepiej kulkowe. Im więcej drewnianych gadżetów w środku tym lepiej dla zwierzęcia. Pamiętajmy żeby nie stawiać klatki na przeciągach i koło grzejników.

Czy szynszylę można puszczać na wybieg po mieszkaniu?

Zdecydowanie tak, zwierzątko jest bardzo żywiołowe zwłaszcza w godzinach wieczornych. Należy jednak pamiętać żeby zabezpieczyć kable i obserwować zwierzątko podczas wybiegu, gdyż jak większość gryzoni próbuje wszystko zębami. Zwierzątka te mają bardzo dobrą pamięć należy pamiętać żeby nie przestawiać krzeseł ani innych wolnostojących przedmiotów podczas biegania zwierzęcia, gdyż może się uderzyć w przesunięty wcześniej obiekt.

Czy szynszyla gryzie?

Jak każdy gryzoń. Dla tego trzeba pamiętać żeby dostarczać jej mnóstwo drewnianych gałązek w tym celu. Należy pamiętać że ich zęby rosną całe życie i muszą je regularnie ścierać. Zaniedbanie grozi niebezpiecznym przerostem siekaczy, a nawet w zaawansowanych stadiach śmiercią zwierzątka. Na rynku jest wiele pokarmów i przysmaków, które sprzyjają ścieraniu uzębienia. Jeśli chodzi o gryzienie po palcach zwierzątko jest bardzo łatwo wyczuć, czy jest przestraszone i będzie się broniło gryzieniem, czy raczej ucieczką. Oswojone osobniki nie mają w nawyku atakowania swojego właściciela. Są raczej łagodne i bardzo ufne.

Czy szynszylę powinno się kąpać?

Tak, ale w piasku. Na rynku jest wiele pyłków kąpielowych z dodatkiem jedwabiu, czy siarki. Dzięki silnym właściwością absorbującym odpowiednio dobrany piasek wpływa na lepszą higienę podszorstka, oraz sprawia, że futerko staje się miękkie i błyszczące.

Czy lepiej kupić jedną, czy dwie szynszyle?

Szynszyle są zwierzątkami stadnymi. Na wolności żyją w koloniach składających się od kilku, aż do kilkuset osobników. Tak więc dobrze jest by zwierzątko miało towarzystwo. Jeśli nie możemy mu poświęcić wystarczającej ilości czasu dobrze jest zakupić przynajmniej dwa osobniki.

Szynszyla dla alergika?

Duża część społeczeństwa jest uczulona na sierść zwierząt, szynszyle natomiast mają futro. Wiele artykułów podaje, że futro szynszyli jest praktycznie pozbawione większości alergenów. Przy odpowiedniej ściółce (nie pylącej) wystąpienie reakcji alergicznych u osób narażonych na tą przypadłość jest znikome.

Newsletter

Podaj swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły