Zwierzęta w sklepach Aligator

Agama brodata

Czy agamy się oswajają?

Agama brodata jest jednym z najczęściej spotykanych gadów zarówno w hodowlach amatorskich, jaki bardziej zaawansowanych. Jest to gad bardzo ufny w stosunku do człowieka więc szybko przyzwyczaja się do kontaktu ze swoim opiekunem. Swoją popularność zawdzięcza dużym rozmiarom, w zależności od źródła: samce 50-55cm, samice mniejsze do 45cm.

Skąd pochodzą brodacze?

Zamieszkuje suche stepy i kamieniste pustynie centralnej Australii.

Jak długo żyją?

W warunkach domowych dożywają nawet 10lat.

Czego potrzebuje agama?

Minimalne wymiary terrarium dla agamy to 80x30x35. Powinny się w nim znajdować zarówno żarówki emitujące promieniowanie UV A jak i UV B. Odpowiednie oświetlenie pomoże wybrać sprzedawca w sklepie zoologicznym. Agama jest dziennym gadem, temperatura powinna wahać się od 40ºC pod promiennikiem, do 25°C w miejscu chłodniejszym. W terrarium umieszczamy kryjówki, w których nasz gad może się ochłodzić, korzenie na których może się wygrzewać. Pamiętamy również o codziennym zraszaniu terrarium, gdyż często zdarza się, że jaszczurki nie piją wody z miski, nie oznacza to jednak, że może jej w naszym terrarium zabraknąć.

Czym żywić i jak karmić jaszczurkę?

Młode jaszczurki karmimy codziennie, starsze gady (powyżej 30cm) karmimy 2-3 razy w tygodniu. Podstawą diety są świerszcze, które powinny być podawane jako podstawa diety jaszczurek. Bardzo dobrym uzupełnieniem diety w białko jest szarańcza, podajemy ją jednak starszym osobnikom. Dodatkiem do diety agam są mączniki i drewnojady. Wymienione owady pokryte są chitynowym pancerzem, który jest słabo trawiony przez brodacze, dlatego dobrze jest podać je tuż po wylince. Nie mogą stanowić podstawy ich diety. 30% diety jaszczurek powinien stanowić pokarm roślinny. Do codziennego podawania nadaje się: melisa, bazylia, mniszek lekarski, figi. Pamiętajmy również o roślinach, których NIE MOŻNA podawać!! Należą do nich: szpinak, natka pietruszki, bluszcz, szczypior, kapusta, sałata, RABARBAR.

Czy agamy potrzebują witamin?

Preparaty witaminowe, są konieczne. Sprzedawca pomoże dobrać odpowiedni kompleks witaminowy dla gadów. Witaminy podajemy 2 razy w tygodniu stosując się do zaleceń producenta.

A co z wapniem, czy musimy podawać ten suplement?

Tak, wapń podajemy podobnie jak witaminy co 3-4 dni. Pamiętajmy żeby wapń i witaminy podawać osobno, nie w jednym preparacie.

Czy agamy można kąpać?

Tak, kąpiemy je w letniej wodzie, kilka razy w tygodniu, pomaga to w wypróżnieniu zwierzęcia, ułatwia zrzucenie wylinki. Nie stosujemy żadnych detergentów!

Co to jest wylinka?

Gady rosną przez całe życie, stara zbyt ciasna skóra jest zrzucana, jest to naturalny proces świadczący o dobrej kondycji zwierzęcia.

Czy obcinamy pazurki jaszczurkom?

Absolutnie nie! Zbyt ostre pazurki agama sama stępia poprzez odpowiedni wystrój terrarium (korzenie, półki skalne).

Newsletter

Podaj swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły