Zwierzęta w sklepach Aligator

Żółwie ozdobne

Skąd pochodzą żółwie ozdobne?

Żółwie ozdobne pochodzą z południowo-wschodniego Meksyku oraz środkowych stanów USA. Żyją na bagnach, jeziorach o mulistym dnie, mokradłach, stawach oraz dorzeczach wolno płynących rzek.

Jakie odmiany możemy dostać w sklepie?

Najczęściej spotykane i najłatwiej dostępne są żółwie żółtolice (Trachemys scripta troostii), żółwie czerwonolice (Trachemys scripta elegans) oraz żółwie żółtobrzuche (Trachemys scripta scripta).

Dlaczego żółwie ozdobne nazywamy również żółwiami wodno-lądowymi?

Nazywamy je tak ponieważ większość swojego życia spędzają w wodzie. Tylko w wodzie mogą przyjmować pokarm ze względu na brak języka, który umożliwiłby połykanie pożywienia również na lądzie. Niemniej niezbędne jest zapewnienie im bezproblemowego dostępu do lądu, gdyż uwielbiają wygrzewać się.

Jak duże rosną żółwie ozdobne?

W zależności od płci i gatunku żółwie ozdobne mogą osiągać długość nawet do 40cm. Dlatego przed zakupem należy dopytać sprzedawcę o docelowy rozmiar danego podgatunku w celu zapewnienia mu zbiornika odpowiednich rozmiarów.

Jak długo żyją żółwie wodno-lądowe?

W zależności od podgatunku w niewoli dożywają nawet 30-50 lat

Czym i jak często karmić żółwia?

Najważniejsze jest to aby dieta nie była monotonna. Młodsze żółwie potrzebują więcej pokarmu mięsnego i karmimy je codziennie natomiast starsze żółwie są bardziej roślinożerne i należy karmić je 2-3 razy w tygodniu. W sklepie można znaleźć wiele gotowych karm suchych jednak należy pamiętać o podawaniu również ryb (np. żyworodne rybki karpiowate), żywych ślimaków akwariowych, dżdżownic, larw ochotki, serc wołowych lub indyczych. Jako pokarm roślinny należy podawać różnorodne świeże rośliny wodne np. moczarkę. Bardzo ważne jest uzupełnianie diety o wapń i witaminy. W tym celu można obtaczać w nich pokarm lub wstrzykiwać je do wnętrza pożywienia. Wszystkie te produkty są stale dostępne w asortymencie naszego sklepu.

Czego potrzebuje żółw ozdobny?

Żółwie ozdobne hodujemy w akwariach odpowiednio przystosowanych do potrzeb tych gadów. Należy pamiętać, że zbiornik będzie wymagał wymiany na większy w mirę wzrostu żółwi. Akwarium, w zależności od rozmiaru żółwia, musi być na tyle obszerne by mógł swobodnie pływać i obracać się w wodzie co zapewni mu bezpieczeństwo. Każdy zbiornik musi składać się z dwóch części, pływalni i wyspy nad która najlepiej zamontować specjalną żarówkę z promieniowaniem ultrafioletowym ponieważ młode żółwie 2 razy w tygodniu wymagają naświetlania po 3-5 minut. W naszym akwarium musi się znaleźć grzałka z termostatem (odpowiednia temperatura wody 25 stopni) oraz filtr dzięki któremu woda nie stanie się toksyczna dla pływających w niej zwierząt. Na dnie zbiornika należy umieścić odpowiedniej wielkości żwir akwarystyczny, jako wyspa mogą posłużyć nam gotowe ozdoby akwarystyczne (mosty itp.) lub ułożone w odpowiedni sposób skały do akwarium.

Jak często czyścimy zbiornik?

W zależności od wielkości zbiornika i wieku żółwia, przy zastosowaniu filtra, średnio raz na dwa tygodnie.

Newsletter

Podaj swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły