Zwierzęta w sklepach Aligator

Świnka morska

Co powinna jeść świnka morska?

Podstawowym pokarmem powinna być sucha pasza dla świnek, którą bez problemu dostaniemy w każdym sklepie zoologicznym. Dodatkami do suchej paszy powinny być np. kolby dostępne w różnych smakach, biszkopty, czy też inne gryzaczki i smakołyki dla gryzoni. Uzupełnieniem suchego pożywienia powinno być oczywiście siano.

Czy świnka może dostawać świeżą zieleninę?

Śwince dodatkowo można podawać świeżo zerwaną trawę oraz takie zioła jak: mniszek pospolity, babka lancetowata, babka zwyczajna, mlecz zwyczajny, perz właściwy, czy groch polny. Można także urozmaicić jadłospis takimi roślinami jak: koniczyna, wyka, czy lucerna. Pamiętajmy tylko, aby zebrana trawa nie była mokra i aby nie zbierać jej przy ulicy, czy przy blokach, ponieważ takie pożywienie jest zanieczyszczone spalinami i odchodami psów. Podawana w nadmiarze może prowadzić do niebezpiecznych wzdęć. Do diety warto także włączyć marchew, buraki, pietruszkę, brukiew, szpinak, por, seler, a także młode pędy malin, jeżyn, porzeczek, a także gałązki akacji, brzozy, klonu, lipy osiki, topoli, morwy i innych drzew owocowych. Świnki morskie jedzą w zasadzie wszystko, ale oczywiście zdarza się, że jedne osobniki lubią to, co innym raczej nie odpowiada.

Dlaczego istotne jest podawanie witaminy C?

Świnki nie mają zdolności wytwarzania witaminy C w organizmie, dlatego powinna ją otrzymywać z zewnątrz toteż przy niedostatecznej jej podaży dochodzi u nich do hipowitaminozy C i wystąpienia objawów z tym związanych- szkorbut,kulawizna,zahamowanie wzrostu u młodych zwierząt.

W czym powinna mieszkać świnka?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem, w wyborze mieszkania dla świnki, jest klatka. Składa się ona z dwóch elementów: plastikowej kuwety i przykrycia z prętów. Taka budowa klatki zapewnia lżejszą i poręczniejszą obsługę zarówno dla osoby dorosłej jak i dla dzieci,a dodatkowo pozwala na swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz. Warto wybrać klatkę,która posiada otwierany jeden cały bok, co pozwoli zwierzakowi swobodnie wychodzić i wracać do klatki.

Co powinna mieć świnka w klatce oraz jakiej wielkości powinna ona być?

W klatce powinny się znaleźć:
- miska na pokarm najlepiej ceramiczna,
- pojemnik z metalową końcówką na wodę,
- paśnik na siano,
- domek, obszerny, drewniany
- kuweta z piaskiem pochłaniającym zapachy.

Wielkość klatki dla jednego osobnika to min. 70cm długości. Jednak im większa tym lepsza.

Jak pielęgnować świnkę morską?

Do naszych codziennych zajęć przy śwince należy nakarmienie, pojenie oraz wypuszczenie na spacer poza klatkę. Zgodnie z potrzebą sprzątamy klatkę i kuwetę, przycinamy pazurki i co jakiś czas sprawdzamy zęby, czy aby nie przerosły. Przyzwyczajmy zwierzątko do pielęgnacji futra, które codziennie szczotkujemy.

Gdzie postawić klatkę dla świnki?

Klatka powinna stać w miejscu nie narażonym na przeciągi, nie nasłonecznionym, z dala od kaloryferów. Najlepiej postawić ją w jakimś kącie pokoju, gdzie świnka będzie miała spokój, ale jednocześnie będzie miała z nami kontakt. Klatka powinna stać na podłodze. Ma to tą zaletę, że świnka może z niej sama wychodzić, nie ma potrzeby każdorazowego łapania, wyciągania i wkładania jej z powrotem.

Jak zapewnić w klatce dodatkowe atrakcje dla świnki?

Świnki jako gryzonie mają wrodzoną potrzebę chowania się,dlatego doposażając klatkę w domek,zwierzak na pewno będzie Tobie wdzięczny (zwłaszcza nowo nabyta świnka) i będzie czuł się w nim bezpiecznie. Również zamontowanie hamaka będzie dla niej atrakcją,gdyż lubią wylegiwać się na miękkim podłożu.

Newsletter

Podaj proszę swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły