Zwierzęta w sklepach Aligator

Jeż pigmejski

Afrykański jeż pigmejski – co to za zwierz?

Gatunek ten jest krzyżówką dwóch innych: jeża białobrzuchego oraz jeża algierskiego. Dzięki temu występuje wiele ciekawych odmian barwnych. Nie należy mylić go z gryzoniem – zwierzątko pochodzi z rodziny jeżowatych. Ojczyzną jego jest oczywiście Afryka.

Czym się żywi jeż pigmejski?

Podstawę diety powinna stanowić wysokobiałkowa sucha karma dla kotów. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej mieszanek dedykowanych specjalnie jeżom. Jako uzupełnienie podawać można także karmę mokrą dla kotów oraz OWADY KARMOWE (czyli to, co jeż sam by upolował w naturze ). W diecie mogą więc znaleźć się : karaczany, świerszcze, larwy mącznika i drewnojada. UWAGA !!! Pokarm dla jeża musi być złożony z małych kawałeczków bądź rozmiękczony wodą – jeże mają bardzo słabe zęby.

Jak długo żyje jeż pigmejski?

W naturze długość życia nie przekracza 4-5 lat, natomiast w niewoli osobniki dożywają nawet 9-11 lat.

Jakie są wymagania jeża pigmejskiego?

Należy pamiętać że jeże są samotnikami, w pary łączą się TYLKO w celu prokreacji. Osobniki hodujemy pojedynczo. W terrarium powinna panować stała temperatura (powyżej 20 stopni Celsjusza ). W temperaturach niższych jeże zapadają w stan hibernacji, co może doprowadzić do ich śmierci.

Co powinno znajdować się w terrarium dla jeża?

Terrarium powinno być wyposażone w:

  • miseczki (najlepiej ceramiczne) na różny rodzaj pokarmu i poidełka
  • kuwetkę
  • kołowrotek o pełnych ściankach
  • tunele
  • domek/kryjówkę
  • wg potrzeb emiter ciepła
  • odpowiednie podłoże: trociny lub kora - termometr

Czy jeża pigmejskiego można oswoić?

Gatunek ten nie jest z natury agresywny. Oswajają się dość łatwo – niektórym osobnikom zajmuje to jedynie kilka dni, innym zaś kilka tygodni. Kiedy nasz zwierzak przestanie zwijać się w kulkę przy próbie podniesienia, możemy go uznać za w pełni oswojonego.

Newsletter

Podaj swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły