Zwierzęta w sklepach Aligator

Królik miniaturowy

Na co królik ma apetyt?

Powinniśmy nabyć taką karmę, którą do tej pory był karmiony króliczek. Warto urozmaicać mieszanki ziarnowe o granulaty produkowane specjalnie dla królika. Są osobne mieszanki dla juniora, dorosłego królika oraz seniora, a te jeszcze dzielą się na owocowe, warzywne lub egzotyczne.

Czy królik może jeść zieleninę?

Podajemy zielonki (najlepiej z własnego ogródka), gałązki z drzew liściastych i owocowych do ścierania zębów, a także suchy chleb, różnorodne witaminowe smakołyki, owoce, warzywa i siano. Uważajmy tylko, by karma była świeża, niespleśniała, siano pachnące a zielonka sucha. Oczywiście codziennie dolewamy świeżą wodę. Nie podajemy warzyw wzdymających (kapusta). Warto powiesić w klatce lizawkę z solą i blok z wapna, aby rosnący królik uzupełniał braki mineralne.

Jak pielęgnować królika?

Do naszych codziennych zajęć przy króliku należy nakarmienie, pojenie oraz wypuszczenie na spacer poza klatkę. Zgodnie z potrzebą sprzątamy klatkę i kuwetę, przycinamy pazurki i co jakiś czas sprawdzamy zęby, czy aby nie przerosły. Przyzwyczajmy zwierzątko do pielęgnacji futra, które codziennie szczotkujemy (dotyczy to oczywiście królików długowłosych).

Czy wizyta u weterynarza jest potrzebna?

Wizyta u lekarza weterynarii jest wskazana na wiosnę. Wtedy to króliczek dostanie szczepionkę uodparniającą go na choroby królicze przenoszone przez owady. Jeśli królik ma wychodzić z opiekunem na spacery, przyzwyczajmy go do chodzenia w szelkach, które zapewnią mu bezpieczeństwo.

Jakie mieszkanie powinien mieć królik?

Wybieramy odpowiednie lokum wraz z wyposażeniem. Kupując królika, należy kupić od razu klatkę, gdyż jest to dobry moment, aby porozmawiać ze sprzedawca i rozwiać wszystkie wątpliwości. Jeśli chodzi o klatkę, to najlepiej wybrać z ocynkowanego metalu i z wysokim dnem, która ma otwierane wyjście z boku i z góry. Ułatwi to obsługę i pomoże królikowi wchodzić i wychodzić, kiedy ma na to ochotę.

Jaka powinna być wielkość klatki i w co powinna być wyposażona?

Zalecane wymiary to: długość 80 - 120 cm, szerokość 40 - 60 cm i wysokość powyżej 50 cm. Klatka powinna być dość wysoka, gdyż królik często staje słupka nasłuchując. W klatce powinny znaleźć się:

  • miska na pokarm najlepiej ceramiczna,
  • pojemnik z metalową końcówką na wodę,
  • paśnik na siano,
  • domek, obszerny, drewniany
  • kuweta z piaskiem pochłaniającym zapachy.

Miejsce, gdzie postawimy klatkę, powinno być zaciszne, by królik nie czuł się zagrożony (usytuowanie klatki podobne jak dla świnki morskiej).

Czy królik lubi dodatkowe atrakcje?

Jeżeli musimy zostawić swojego zwierzaka samego na dłuższy czas możemy dostarczyć mu atrakcje w postaci drewnianych zabawek w różnego rodzaju kształtach. Są to np. drewniane rolki z dzwonkiem w środku, sznurek, na końcach którego są drewniane kostki, bądź rolka z otworami, z których w trakcie kulania wypadają smakołyki.

Czy królik gryzie kable?

Nowy zwierzak w domu zawsze na początku może sprawiać niewielkie problemy. W przypadku królika boimy się o przewody elektryczne, które mogą naszego zwierzaka porazić prądem. Aby temu zapobiec wystarczy podczas spaceru obserwować co go interesuje. Królika przyciąga zapach, dlatego próbuje ugryźć to co go zainteresowało, czy aby nie nadaje się do zjedzenia. Łupem może paść zarówno dywan jak i tapeta na ścianie. Kwestia przypadku i wścibskości futrzaka. W rozwiązaniu tego problemu mogą posłużyć zabawki z pkt. 7.

Newsletter

Podaj proszę swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły