Zwierzęta w sklepach Aligator

Lotopałanka karłowata

Skąd pochodzą Lotopałanki?

Zwierzęta te należą do rodziny torbaczy żyjących w Australii,Papui Nowej Gwinei i wschodniej Indonezji. Młode rodzą się w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Zaraz potem o własnych siłach pełzną do torby lęgowej na brzuchu matki, przysysają się do sutków i zaczynają rosnąć. Z torby wychodzą po około 60-70 dniach.

Jak wygląda to zwierzątko?

Wszystkie lotopałanki mają fałdy skórne pomiędzy przednimi i tylnymi łapkami. Skacząc z gałęzi rozpościerają łapki, napinając w ten sposób fałdy i uzyskują powierzchnię nośną umożliwiającą lot ślizgowy. Potrafią w ten sposób pokonać nawet 40-50m, więc trzeba pilnować swoich lotopałanek spacerujących po pokoju. Dorosłe osobniki ważą 90-130g i mierzą 11-15cm - ciało - i do tego 20cm puszystego ogonka. Mają szary grzbiet z czarnym pasem ciągnącym się od czoła do nasady ogona a także czarne obwódki wokół oczu i koniuszka ogona. Brzuszek , szyja i broda są białe lub kremowe. Do tego bardzo wielkie oczy i duże uszy.

W co powinna być bogata dieta tych zwierząt?

Naturalnym pokarmem lotopałąnek jest nektar. Jednakże można go zastąpić - uwielbiają banany, jabłka,gruszki,śliwki,brzoskwinie,morele,winogrona,papaje,słonecznik,miodekkwiatowy,morele, banany, jeżyny, jagody, wiśnie(słodkie), jabłka, figi, winogrona, kiwi, mandarynki, mango, melon, nektarynki, pomarańcze, papaja, brzoskwinie, gruszki, ananas, śliwki, maliny, truskawki, arbuz, borówki, granat, pożeczka- podawane w całości lub (lepiej) w formie musu. Dodatkowo podawać można jogurt naturalny lub owocowy (nie karmi codziennie), gerberki dla dzieci (obiadki i deserki). Bardzo lubią zjadać świerszcze, drewnojady i mącznik.- jest to jeden z podstawowych składników diety.

Przykładowy mix:

  • szklanka owoców
  • duża łyżka miodu
  • 1/4 łyżeczki wapnia w proszku
  • ugotowane jajko
  • szczypta multiwitamina w proszku
  • zmiksować w blenderze
  • zamrozić najlepiej w woreczkach strunowych
  • można zamiast owoców dać warzywa gotowane i płatki owsiane (ugotowane)

Czy można trzymać je pojedynczo?

Są to zwierzęta społeczne i stadne, wytwarzające bardzo silne więzi rodzinne i potrzebują częstych kontaktów z członkami własnej grupy. Dlatego najlepiej trzymać je w parach lub małej grupie i obserwować jak razem śpią,bawią się, ustalają hierarchię i wzajemne relacje. Nienaturalnym jest dla tego zwierzęcia pozostawanie w samotności, przez to trzymanie pojedynczego osobnika jest nie wskazane.

Kiedy lotopałanka jest aktywna?

Lotopałanki prowadzą nocny tryb życia. Są najaktywniejsze gdy ich właściciele próbują spać, dlatego najlepiej kontaktować się z nimi i bawić rano oraz wieczorem, pozwalając na naturalny odpoczynek w ciągu dnia. Oswojone lotopałanki chętnie spędzą dzień ze swoim właścicielem śpiąc w kieszeni lub przyczepionym nosidełku. W nocy lotopałanki potrafią być dość głośne. Wydają dźwięki przypominające szczeknięcia, gwizdy i piski.

Czy łatwo się oswajają?

Lotopałanki dość szybko się oswajają i są bardzo przyjazne. Potrafią wspinać się po człowieku jak najwyżej, a potem z niego zeskakują. Jeżeli poświęcamy im dość dużo czasu wytworzy się między właścicielem i nimi więź, a właściciel będzie dla nich członkiem stada. Zażyłość taką ze zwierzakiem warto wypracowywać już od początku ich posiadania, gdyż w niewoli lotopałanki żyją od 10-15 lat.

Newsletter

Podaj proszę swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły