Zwierzęta w sklepach Aligator

Burunduk

Jakie tereny zamieszkuje?

Naturalnym środowiskiem dla burunduka są tereny Północnej Azji - od centralnej Rosji do Chin, Korei i północnej Japonii, za sprawą człowieka pojawiły się z czasem w centralnej i wschodniej Europie. Żyją ok. 5lat.

Co to za zwierzątko?

Z wyglądu Burunduk przypomina naszą rodzimą wiewiórkę, jednak jego futro jest charakterystycznie umaszczone: brunatno szare, strona brzuszna jasno żółta lub biała.Na głowie, grzbiecie i bokach podłużne, ciemne pasy. Ogon jest puszysty i długi.

Czym żywi się burunduk?

Burunduki są wszystkożerne. Podobnie jak chomiki mają policzki, do których chowają jedzenie. Żywią się nasionami (pestkami jabłka, słonecznika, dyni (pestek słonecznika nie można często podawać, ponieważ może to prowadzić do otyłości zwierzaka)), ziarnem, owocami(jabłkiem, jagodami, truskawkami, gruszkami itp.), grzybami, warzywami oraz owadami(drewnojady, mącznik). Są także gotowe mieszanki, które można kupić w sklepach zoologicznych.

Jakie wymagania ma burunduk co do klatki?

Prowadzi ziemny tryb życia. Mimo to jest dość skoczny. Podobnie jak przy większości skocznych zwierząt warto zadbać o to, aby klatka była jak największa. Może być tak duża jak dla koszatniczki. W klatce powinny znaleźć się: domek do spania, miska na jedzenie – najodpowiedniejsza będzie ceramiczna ze względu na swój ciężar, poidełko kulkowe ok. 100ml, półki lub gałęzie drzew liściastych do wspinaczki. Dodatkowym zajęciem dla burunduka będzie biaganie w kółku, jeżeli zapewnimy mu stosunkowo dużą karuzelę - na pewno musi być ona metalowa.

Jaki charakter ma burunduk?

Wiewiórki prowadzą dzienny tryb życia. Są indywidualistami, dlatego nie nadają się dla mniejszych dzieci, które chciałyby się do niego przytulić. Burunduk nie jest cierpliwym zwierzęciem lubiącym głaskanie. Jest przyjacielski, jednak trudniej go oswoić i trzeba poświęcić mu przy tym więcej czasu. Ze wzgęlu na swoją żywotność ciężko pozostać mu przez dłuższy czas w jednym miejscu. Podczas oswajania trzeba uważać, aby nie dać zwierzakowi uciec do większego pomieszczenia, a tym bardziej przez okno na zewnątrz.

Newsletter

Podaj proszę swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły