Zwierzęta w sklepach Aligator

Kanarek

Czy kanarki są trudne w utrzymaniu?

Kanarek jest bardzo wdzięcznym ptaszkiem, który nie ma wielkich wymagań. Podstawą jest, by zapewnić mu dobre lokum - czyli klatkę o możliwie,jak największej powierzchni. Ważne, by klatkę ulokować w niezbyt nasłonecznionym miejscu i z dala od przewiewów. Zbyt duży hałas, również nie posłuży naszemu kanarkowi, więc pamiętajmy, by jego klatka nie stała np. w sąsiedztwie telewizora. Co do wyposażenia klatki - karmidło, poidełko, żerdzie - to podstawowe i niezbędne rzeczy. Dobrze jest też zaopatrzyć kanarka w basenik z wodą - kanarki uwielbiają kąpiele. Co do pożywienia - ptaki te, są naprawdę mało wymagające. Ich dieta to przede wszystkim nasiona i ziarna roślin, jako dodatek możemy dostarczyć mu też różnego rodzaju ziół i oczywiście owoców, warzyw (jabłko, marchewka, szpinak itp.)

Dlaczego w sklepach zoologicznych cena za samca jest znacznie wyższa od samicy?

Jest kilka różnic zarówno w budowie fizjologicznej, jak i wizualnej między samicą, a samcem kanarka. Jednak tą najważniejszą, dla każdego posiadacza kanarków, jest fakt, że tylko samiec śpiewa. Jego "trel" jest, piękny, melodyjny, po prostu urzekający!

Czy zdarza się, że samiec kanarka nie śpiewa?

Zdarza się, że zakupiony przez nas kanarek, jest młodziutkim osobnikiem, który jeszcze troszkę musi dorosnąć do śpiewu. W takim przypadku, wystarczy tylko dać mu trochę czasu. Jeżeli natomiast dorosły samczyk nie śpiewa, musimy zwrócić uwagę, czy nie jest akurat w trakcie pierzenia. Jest to czas, w którym nasz kanarek może być delikatnie nieswój. Zawsze wspomagajmy w tym czasie go witaminami (w sklepie zoologicznym dostaniemy specjalnie skomponowane mieszanki wspomagające proces pierzenia się, jak i witaminy typowo "na śpiew" ptaka). Te drugie witaminy z reguły zawierają ziarna murzynka, które działają pobudzająco.

Czy kanarki można hodować także na zewnątrz?

Tak, jest to możliwe. Ptaki te potrafią znieść temperatury nawet do -10 stopni. Jednak, należy pamiętać, by przyzwyczajać naszych pupilów stopniowo do zmiany otoczenia. Najlepiej zacząć proces ten latem, lub późniejszą wiosną. Dobrze przystosowana woliera, to także połowa sukcesu. Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad (tak jak z ustawieniem klatki), czyli zadbać o miejsce z umiarkowanym dostępem słońca, częściowo osłonięte od przewiewów i bardzo szczelne! Tak, by inne zwierzęta nie stresowały kanarków (kanarki źle znoszą stres). Ważne jest także, by woliera posiadała oświetlenie grzewcze. W razie niskich temperatur, jest to ratunek dla kanarka.

Newsletter

Podaj proszę swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły