Aktualności wędkarskie

May 7, 2014

Majówka z wędką!

POGODA SPRZYJA WĘDKARZOM, WIĘC ...

Majówka z wędką!

Jeziora, stawy, starorzecza – idealna pora na połów lina, karasia srebrzystego i złotego, leszcza i płoci.

Karaś

W połowie karasi używa się głównie metody gruntowej feeder lub spławikowej . Wędka powinna być lekka, sprężysta o długości około 3 - 4 metry. Haczyk numer 10-13 na żyłce od 0.12 - 0.20mm. Trzeba być czujnym ponieważ ryba bierze delikatnie, zacinamy przy każdorazowym zatopieniu spławika. Karasia dobrze jest zanęcić wcześniej, ale nie nazbyt obficie, do tego posłużą nam najlepiej: gotowa zanęta lin-karaś Traper lub Dragon, dobrze jest do niej dodać pinkę lub czerwone czy białe robaki.

Lin

Lina łowimy na grunt lub spławik, podobnie jak karasia. Wędzisko powinno być mocne i elastyczne od 3 - 5 metrów. Haczyk 6-10 na żyłce 0.20 - 0.25mm. Mocny kołowrotek. Tak jak w przypadku karasia musimy być czujni lin potrafi bawić się przynętą, a samo branie jest delikatne. Lina nęcimy odpowiednimi zanętami, to ryby dość wybredne, kupujemy zanęty o odpowiednim aromacie. Zanętę wzbogacamy czerwonymi robakami, kukurydzą lub atraktorami zapachowymi, które skutecznie podniosą jej atrakcyjność i zanęcą ryby z dalszych rejonów łowiska. Najlepszą przynętą na lina jest czerwony robak lub rosówka.

Leszcz

Leszcza łowimy metodą gruntową i spławikową. Możemy łowić z brzegu 4-5 metrową wędką lub z łódki 2,5-3 metrów zaopatrzoną w mocny kołowrotek i z żyłką 0,15-0,20mm. W metodzie gruntowej koszyczek wypełniony zanętą leszową, białymi i czerwonymi robakami. Połów leszcza wymaga, zwłaszcza dużych okazów kilkudniowego nęcenia, na rzekę najlepsza jest zanęta żółta o słodkim intensywnym zapachu na wody stojące brązowa. Łowisko leszczowe to muliste dno i dość spory spad, a sam leszcz kryje się przy dnie wśród roślinności.

Płoć

Płoć nie jest trudną w złowieniu rybą, najczęściej do jej połowu stosujemy metodą spławikową. Chcąc złowić większe okazy lepiej stosować metodę gruntową. Mniejsze płocie złowimy bez problemu, większe zanęcamy odpowiednimi zanętami na płoć. Ryba ta lubi zapach anyżu, warto dodać ten zapach do zanęty. Najlepsza przynęta to białe i czerwone robaki, ale płoć nie pogardzi nawet kukurydzą.

Newsletter

Podaj swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły