Zwierzęta w sklepach Aligator

Legwan zielony

Skąd pochodzą i jakie środowisko zamieszkują"zielone smoki"?

Legwany to duże jaszczurki roślinożerne występujące w Ameryce Pd od pasa równikowego po pd brzegi Meksyku. Preferują środowisko wilgotne (65%-90%) i ciepłe (temp. 25°C do 35°C). Ich naturalnym środowiskiem są tropikalne lasy deszczowe i namorzynowe. Większość swojego życia przebywają w konarach wysokich drzew gdzie wygrzewają się w promieniach słońca, schodzą na ziemię bardzo rzadko najczęściej w celach rozrodczych lub ratując się przed drapieżnikiem. Można je spotkać w pobliżu zbiorników wodnych. Legwany prowadzą samotniczy tryb życia, są terytorialne i walczą ze sobą o swoje siedliska. Bardzo młode osobniki przebywają w grupach co zwiększa szanse przeżycia i preferują w przeciwieństwie do dorosłych osobników niższe partie lasu głównie gęste zarośla.

Jak rozpoznać legwana zielonego?

Legwany w życiu dorosłym osiągają imponujące rozmiary do 1,5 m długości. Dorosłe osobniki na grzbiecie mają rząd kolców, większe i grubsze u samców stanowią przykład dymorfizmu płciowego. Silny i gruby ogon to dość skuteczna obrona przed drapieżnikiem ale także podwodny ster pozwalający jaszczurce poruszać się pod wodą. Na podgardlu znajduje się pokaźny fałd skórny pomagający w termoregulacji a także do obrony przed intruzem. Jako jedyne gady posiadają na głowie tzw. "trzecie oko" narząd światłoczuły, legwan nie dostrzega nim obrazów ale subtelne zmiany światła. Trzecie oko stanowi między innymi doskonały system ostrzegawczy przed drapieżnikami atakującymi z powietrza. Silne szczęki legwanów zaopatrzone są w rzędy zębów położonych głęboko w jamie gębowej. Kończyny są masywne, szczególnie część udowa. Na wewnętrznej stronie ud znajdują się gruczoły (większe u samców) wydzielające feromony. Palce są długie zaopatrzone w zakrzywione pazury. Tylne kończyny posiadają charakterystyczny dłuższy palec, ułatwia on wspinaczkę i zachowanie równowagi.

Czy legwany są łatwe w hodowli?

Decyzja o zakupie legwana zielonego musi być przemyślana, nie jest to prosty w hodowli gad. Charakterystyczne dla tego gatunku potrzeby żywieniowe i środowiskowe oraz pokaźne rozmiary sprawiają,że nie jest to zwierzę dla początkującego amatora terrarystyki. Dlatego decydując się na zakup legwana powinniśmy zasięgnąć porady doświadczonego terrarysty oraz zapoznać się z odpowiednią lekturą.

Jakiego terrarium potrzebują legwany?

Dorosłe osobniki potrzebują dużego terrarium, minimalne wymiary to 120x100x200 cm (terrarium musi mieć układ pionowy). Kupując młodego osobnika musimy się liczyć z zakupem terrarium przejściowego, mniejszego. Jest to konieczne gdyż w mniejszym lokum nasz gad nie zrobi sobie krzywdy. To co jest potrzebne i oczywiste w wyposażeniu terrarium to odpowiednie podłoże (najlepsze to włókno kokosowe, utrzymuje wilgotność i nie pleśnieje), sztuczne rośliny wiszące, konar drzewa, liany, basen na wodę i odpowiednie oświetlenie. W większość potrzebnych elementów wyposażenia terrarium zaopatrzymy się w sklepie zoologicznym. Pamiętajmy o częstym zraszaniu terrarium w celu zachowania wilgotności, możemy również zastosować fogger. Właściwe oświetlenie do terrarium kupimy w sklepie zoologicznym. Niezbędne jest oświetlenie,które będzie emitować promieniowanie UVA, odzielnie montujemy żarówki emitujące UVB. Promieniowanie UVB jest potrzebne do syntezy wit.D3 w skórze gada.

Dlaczego trzeba rejestrować legwany?

Niektóre z gatunków zwierząt dziko żyjących do których zalicza się legwan zielony objęto ścisłą ochroną gatunkową. Dlatego też w 1973 roku na posiedzeniu rady Narodów Zjednoczonych uchwalono konwencję o międzynarodowym obrocie gatunków dziko żyjących flory i fauny w skrócie CITES. Założeniem konwecji Waszyngtońskiej było nie tylko ograniczenie hodowli ale także zlikwidowanie „czarnego ryku” obrotu zagrożonymi gatunkami. Przy zakupie legwana otrzymujemy dowód zakupu i dokument zaświadczający pochodzenie zwierzęcia. Po otrzymaniu w/w dokumentów rejestrujemy naszego gada w odpowiedniej komórce Urzędu Miasta.

Czym karmić legwana zielonego?

Młode jaszczurki karmimy codziennie, starsze gady (powyżej 30cm) karmimy 2-3 razy w tygodniu. Podstawą diety są rośliny, w niewilkich ilościach można rówież okazjonalnie podać białko zwierzęce (świerszcze, larwy mącznika młynarka - pamiętajmy, aby owady były po wylince, pozbawine są wtedy chitynowego pancerzyka, który nie jest trawiony przez gady). Do codziennego karmienia używamy: mniszka lekarskiego, liście babki lanctowatej, chrzanu, bazylia, mięta, roszponka, rukiew wodna, ogórek, liście brzozy, jerzyny, maliny, liście lipy. Warto też przyzwyczajać naszego pupila do różnego rodzaju suszy, ułatwi nam to podawanie tych mieszanek w okresie jesienno-zimowym gdy mamy utrudniony dostęp do przysmaków naszej jaszczurki (mlecz, babka). Pamiętajmy również o roślinach, których nie należy BEZWZGLĘDNIE podawać, są to:

  • awokado
  • pietruszka
  • owoce cytrusowe
  • sałata
  • kapusta
  • pokrzywa
  • różne gatunki bluszczy

Jeżeli nie mamy pewności, czy jakaś rożlina nie zaszkodzi legwanowi, unikajmy jej podawania.

Czy legwany potrzebują witamin?

Preparaty witaminowe, są konieczne. Sprzedawca pomoże dobrać odpowiedni kompleks witaminowy dla gadów. Witaminy podajemy 2 razy w tygodniu stosując się do zaleceń producenta.

A co z wapniem, czy musimy podawać ten suplement?

Tak, wapń podajemy podobnie jak witaminy co 3-4 dni. Pamiętajmy żeby wapń i witaminy podawać osobno, nie w jednym preparacie.

Newsletter

Podaj swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły