Zwierzęta w sklepach Aligator

Świnka morska "Skinny"

Skąd pochodzi rasa skinny?

Rasa świnki morskiej skinny, to mutacja powstała w warunkach laboratoryjnych w USA. Te bezsierściowe zwierzęta miały być idealnym materiałem do badań. Okazało się jednak, że mają bardzo słaby system odpornościowy i zaprzestano ich rozmnażania. Świnkę skinny, którą znamy teraz, pierwszy raz uzyskano w 1978 w Montreal’s Institute Armand Frappier. W 2002 dotarły do Szwecji, a 2004 oficjalnie uznano je za podgatunek świnek morskich.

Czy świnka skinny jest towarzyskim stworzeniem?

Mając pierwszy kontakt ze świnką skinny, od razu zauważymy, że jest to zwierzątko bardzo energiczne i wesołe. Czasami jej zachowanie może przypominać małego, zawadiackiego pieska. Świnki te przywiązują się do swojego właściciela i wyraźnie reagują na jego głos, kwicząc przy tym radośnie.

Czy świnki rasy skinny nadają się dla alergika?

Może się wydawać, że bezwłosa świnka skinny, to idealne rozwiązanie dla osób, które mają uczulenie na sierść zwierząt. Jednak jest to niestety mit. Świnka mimo swojej pozornej „nagości”, posiada szczątkowe owłosienie – przede wszystkim przy nosie, w dolnych partiach łapek, bywa, że także przy uszkach. Dodatkowo, świnka może wydzielać poprzez skórę, czy ślinę substancje, które nie wpłyną pozytywnie na alergika.

Co warto wiedzieć, zanim kupimy świnkę skinny?

Zanim kupimy bezwłosego prosiaczka, warto troszkę poczytać o tych stworzeniach. Pomimo tego, że nie jest to zwierzątko trudne w utrzymaniu, istnieje kilka faktów, które wyróżniają je spośród innych gatunków świnek. Skinny przez to, że nie posiada okrywy włosowej, jeszcze bardziej narażony jest na wahania temperatur, czy przeciągi. Ich organizm szybko się wychładza. Żeby utrzymywać stałą temperaturę ciała, skinny musi dość dużo jeść, by dzięki procesowi metabolizmu, móc ogrzać swój organizm. Dlatego należy zadbać o to, by w miseczce naszej świnki, zawsze znajdował się jakiś pokarm. W diecie, tak jak u innych świnek morskich, muszą pojawiać się produkty bogate w witaminę C (ich organizmy same nie syntezują tej witaminy). Bardzo ważnym elementem w pielęgnacji bezwłosej świnki, jest niedopuszczanie do przesuszeń skóry i jakichkolwiek urazów skórnych.

Dlaczego trzeba kąpać świnkę skinny?

Skóra prosiaczka skinny jest aksamitna w dotyku i bardzo delikatna. Nie można dopuszczać do jej przesuszenia, ponieważ przesuszona skóra, bardzo łatwo pęka, co może prowadzić do zakażeń. Dlatego wskazane jest, by naszego skinny kąpać (chociaż raz w tygodniu) i co najważniejsze – po kąpieli nawilżyć jego skórę oliwką. W sklepie zoologicznym dostaniemy specjalne preparaty do pielęgnacji skóry naszego prosiaczka.

Newsletter

Podaj proszę swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły