Aktualności wędkarskie

Jul 9, 2014

Czas na Karpia

Karp jest rybą chętnie łowioną przez wędkarzy.

Ryba ta przybyła do Europy z dalekiej Azji Wschodniej. W Polsce występuje w kilku odmianach : karp rzeczny (sazan), pełnołuski, lustrzeń (królewski), bezłuski (golec). Ryba ta jest rybą długowieczna, która dorasta do 1 metra długości i około 30kg wagi. Jest to ryba powszechnie spotykana w jeziorach, stawach, rzekach. Posiada dwie grube wargi dzięki którym penetruje dno w poszukiwaniu pożywienia, w którego skład wchodzą : ślimaki, pijawki, larwy ochotkowatych i innych owadów, glony oraz nasiona roślin. W okresie ciepłym karpia można spotkać w płytkich przybrzeżnych częściach wody, a w okresie zimnym pożywia się przy dnie penetrując muł.

Techniki łowienia Karpia.

Najpowszechniejszą metodą łowienia karpia jest metoda gruntowa, ale również swoich zwolenników posiada metoda na spławik. W przypadku tego sposobu potrzebować będziemy mocnej oraz wytrzymałej wędki o długości 3-5 metra, kołowrotka o stałej szpuli, wytrzymałej żyłki, minimum 0,30mm oraz haczyków, najlepiej kutych o dogiętym do środka ostrzu. Branie karpia na spławik można rozpoznać po charakterystycznym tańczeniu spławika, zacinamy wtedy, kiedy spławik w całości schowa się pod wodę. Z kolei gdy łowimy metodą na grunt reagujemy, kiedy tylko zauważymy, że karp wyraźnie ucieka z przynętą, co wskaże nam sygnalizator brań. By zlokalizować karpie na łowisku przyglądajmy się bacznie wodzie, przy pomocy lornetki. Obserwujmy czy na wodzie ukazują się bąbelki lub też charakterystyczne dla tej ryby cmokanie, wtedy możemy śmiało zarzucać w dane miejsce i tylko czekać na branie. Pamiętajmy jednak, że karp jest bardzo silną rybą, tak że szykujmy się na mocny hol :)

Przynęty

Jeśli chodzi o przynęty na karpia można wybierać z szerokiego asortymentu, począwszy od kukurydzy po tradycyjne metody połowu na ziemniaka. Oczywiście nie zapominajmy o białych robakach, cieście wędkarskim, rosówkach, parzonej pszenicy oraz kulkach proteinowych. Te ostatnie stają się coraz to popularniejsze wśród wędkarzy. Nasze sklepy oferują duży wybór akcesoriów do połowu karpia.

Newsletter

Podaj swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły