Aktualności

Jul 19, 2017

Jaka wyprawka dla szczeniaka?

Umiejętnie skomponowana wyprawka dla szczeniaka to podstawa jeśli planujemy zakup psa. Przygotowujemy się zatem do tego sumiennie i z sercem, tak, by naszemu nowemu członkowi rodziny niczego nie zabrakło.

KARMA!

Jedna z podstawowych kwestii jeżeli chodzi o prawidłową opiekę nad naszym psem. Podstawowa zasada - unikamy częstowania naszego pupila jedzeniem "ludzkim". Bazujemy natomiast na karmach suchych. Jeżeli nasz szczeniak pochodzi z hodowli, warto kontynuować karmę, którą wprowadził hodowca - oczywiście, jeżeli jest ona odpowiednio dobrej jakościowo. Warto zapamiętać, by unikać karm kolorowych - są sztucznie barwione środkami, które niekoniecznie prawidłowo wpływają na zdrowie naszego psa.

MISKI

Koniecznie potrzebne będą dwie sztuki - osobna na wodę, osobna na karmę. Wielkość dostosowujemy indywidualnie, wszystko zależne jest od szczeniaka. Należy także dostosować sam model miski - np. dla piesków o długich nogach koniecznie miskę montujemy na stojaku (wysokie szczenię nachylając się mocno do miski z jedzeniem ustawionym na podłodze, połyka powietrze, co może prowadzić do wzdęć). Z kolei dla rasy psa z długimi, oklapłymi uszami, konieczna będzie miska o odpowiednim kształcie (tzw. spanielówka), uniemożliwiająca moczenie uszu w zawartości miski. 

LEGOWISKO

Jak każdy członek rodziny, tak i pies powinien mieć skrawek swojej własnej przestrzeni - w tym przypadku będzie to legowisko. Bardzo ważne jest miejsce, w którym zostanie ono ulokowane. Musi być to miejsce wolne od przeciągów i nadmiernych hałasów. Trzeba pamiętać, że pies ma czuć się w danym legowisku swobodnie - musi mieć możliwość swobodnego wyciągnięcia się na danej poduszce, czy materacu. Legowisko dla psiaka powinno także "rosnąć" razem z nim - na początku kupujemy mniejsze, by szczenię czuło się w nim bezpiecznie, a następnie zmieniamy wielkość w razie potrzeby.

OBROŻA, SZELKI, SMYCZ

Im szybciej szczenię nauczy się, co to smycz, szelki, obroża, tym łatwiej w przyszłości będzie nam chociażby podczas spacerów. Obroża/szelki powinny być regulowane, dzięki czemu wraz ze wzrostem psa dostosujemy jej obwód, nie powinna też uciskać ani posiadać elementów, które drażniłyby psa. Smycz natomiast musi być odpowiednio długa - nie za krótka, ale też niezbyt długa.

KUWETA DO SIUSIANIA

Ze względu na karencję po szczepieniach, młode pieski nie mogą przez pewien okres wychodzić na zewnątrz. Jeżeli nie posiadamy ogrodu, gdzie nasz pupil mógłby załatwiać swoje potrzeby i gdzie nie byłby narażony na kontakt z potencjalnym nosicielami chorób, musimy nauczyć naszego pieska czystości w mieszkaniu. Użyteczna w tej kwestii będzie niska, plastikowa kuweta ze specjalnymi wkładami (matami) absorbującymi wilgoć. Dzięki takiej kuwecie nasz dom pozostanie schludny a podłoga czysta.

SZCZOTKA

W zależności od tego, jakiej rasy jest nasz pies bądź jaką posiada sierść, powinniśmy do tego dobrać odpowiednią szczotkę lub grzebień. Tzw. „pudlówka” idealnie nada się do wyczesywania podszerstka, a szczotka z krótszymi igłami będzie dobra dla psów o sierści krótkiej. Warto przyzwyczajać psa do faktu, iż istnieje taki zabieg, jak czesanie, by w przyszłości nasz pupil nie stresował się.

SZAMPONY

Podobnie jak sprzęt do czesania, tak i szampony oraz kosmetyki do pielęgnacji są równie istotne. Rynek oferuje całą gamę dostosowanych do danej rasy specyfików, od szamponów, odżywek do preparatów do czyszczenia uszu czy oczu. Podstawowa zasada - używamy tylko i wyłącznie produktów przeznaczonych dla zwierząt (ludzie szampony, odżywki mogą podrażnić delikatną skórę psa!).  Jeżeli chodzi o częstotliwość kąpieli - myjemy naszego psa wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Zbyt częste kąpiele mogą prowadzić to przesuszenia skóry i przyczynią się do powstawania łupieżu. 

ZABAWKI

Najodpowiedniejszą pierwszą zabawką będzie klasyczne ringo lub gryzak w postaci kawałka sznura. Musimy tylko zwrócić uwagę na jakość materiału, z którego zostały dane zabawki wykonane. Zabawy z psem nie tylko tworzą więź emocjonalną między właścicielem, a jego pupilem, ale także wpływają dodatnio na rozwój motoryczny zwierzęcia.

PRZYSMAKI

Zdrowe przysmaki (np. z dodatkiem wapna) o odpowiedniej twardości, nie tylko są pożyteczną formą treserki, ale także idealnym "narzędziem" do ścierania kamienia nazębnego, czy masowania dziąseł młodych osobników. 

INNE UŻYTECZNE GADŻETY

Obcinaczki do paznokci na pewno będą przydatnym elementem w psiej wyprawce. Warto też pamiętać o kroplach do przemywania oczu i preparatach do czyszczenia uszu - ten drugi element, szczególnie polecany jest szczeniętom o długich, oklapłych uszach. Jeżeli mamy w przyszłości zamiar podróżować z naszym psiakiem autem, niezbędny będzie także odpowiedniej wielkości transporter lub szelki ze specjalną wpinką do pasów w samochodzie.

 

Lista szczenięcej wyprawki jest dosyć długa. Nie trzeba jej jednak realizować w 100% od ręki. Warto jedna zawsze skłaniać się do zakupu produktów bardzo dobrej jakości - dzięki temu, część rzeczy z listy będzie służyła naszemu czworonogowi także wtedy, kiedy już dorośnie. 

Newsletter

Podaj swój adres email, a powiadomimy Cię o wszelkich nowościach.

WSPANIALE!

Dostawa do domu!

Sprawdź warunki.

zobacz szczegóły